Friday, November 27, 2015
Andrew 71, Shepard 55
Blue Island Eisenhower 79, Southland 63
Chicago Christian 60, Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 35
Chicago Vocational 94, Chicago (Back of the Yards) 12
DePaul College Prep 59, Chicago (Lane) 35
El Paso-Gridley 62, Hartsburg-Emden 33
Eureka 49, Eureka-Roanoke-Benson 43
Hersey 64, St. Patrick 62
Leo 59, Quincy Notre Dame 47
Marist 61, Richards 60
Naperville Central 58, Hinsdale Central 44
A.A. Stagg Tournament
Lindblom 40, Nazareth 27
Stagg 68, Willowbrook 55
Alton Tournament
Chatham Glenwood 58, Alton 47
Jacksonville 64, St. Louis Northwest Academy, Mo. 62
Ashton-Franklin Center Tournament
Amboy 53, Kirkland Hiawatha 45
Batavia Tournament
Batavia 73, St. Francis 68
Wheaton Warrenville South 61, Kaneland 36
Battle at The Ridge Tournament
Vernon Hills 39, Northridge Prep 36
Wheeling 75, Montini 43
Brimfield Tournament
Brimfield 69, Tremont 48
Midwest Central 46, Lanark Eastland 34
Buffalo Grove Tournament
Buffalo Grove 81, Christian Liberty Academy 41
Niles North 56, Grayslake Central 35
Canton Tournament
Canton 50, Illinois Valley Central 39
Delavan 56, Vandalia 28
Centralia Tournament
Centralia 61, Belleville East 39
Springfield 82, Jerseyville Jersey 64
Christopher Turkey Tournament
Bluford Webber 56, Waltonville 41
Zeigler-Royalton 55, Tamms (Egyptian) 38
Clemente Tournament
Chicago (Alcott) 53, Chicago (Ogden International) 41
Chicago (Urban Prep Charter/West) 71, Fenger 29
Clemente 62, CICS Hawkins 29
Coal City Tournament
IC Catholic 60, Coal City 48
Morris 47, Serena 39
Cornjerker Classic Tournament
Bismarck-Henning 77, Donovan 44
Hoopeston 54, Cissna Park 32
Crab Orchard Tournament
Crab Orchard 57, Dongola 50
Hardin County 57, Pope County 26
Joppa 70, Elverado 49
Crystal Lake Central Tournament
Barrington 66, Crystal Lake Central 31
Geneva 58, Prairie Ridge 46
Hononegah 49, McHenry 44
Huntley 54, Belvidere North 41
Cumberland Invitational
Altamont 72, Paris 58
Charleston 54, Neoga 31
Chrisman 43, Cumberland 40
Newton 54, Dieterich 40
Decatur Thanksgiving Tourney
Harvey Thornton 67, Bremen 39
Peoria (H.S.) 57, Harlan 40
Edinburg Tournament
Athens 68, Madison 57
Pleasant Plains 62, Edinburg 36
Fenton (Chuck Mitchell) Tournament
St. Francis de Sales 50, Walther Christian Academy 29
Galesburg Tournament
Bartonville (Limestone) 57, Chicago King 53
East Peoria 74, Chicago (TEAM Englewood) 49
Galesburg 71, Chicago (TEAM Englewood) 28
Galesburg 83, Bartonville (Limestone) 59
Moline 65, Rantoul 62
Moline 50, Peoria Notre Dame 37
Peoria Notre Dame 53, Chicago King 22
Rantoul 80, East Peoria 75
Gene Bergschneider Turkey Tournament
Raymond Lincolnwood 55, Winchester 41
South County, Va. 52, New Berlin 42
Springfield Lutheran 48, Macon Meridian 43, OT
Geneseo Tournament
East Moline United 72, Rock Falls 42
East Moline United 61, Geneseo 43
Geneseo 63, Chicago Ag Science 34
Rockridge 56, Chicago Ag Science 30
Gibson City-Melvin-Sibley Tourny
Clinton 63, Cullom Tri-Point 49
Gibson City-Melvin-Sibley 50, Fairbury Prairie Central 48
LeRoy 50, Blue Ridge 47
Stanford Olympia 46, Gilman Iroquois West 42
Granite City Tournament
Triad 62, Nokomis 47
Grant Tournament
Carmel 61, Hoffman Estates 57
North Lawndale 64, Lake Zurich 54
Grayville Tournament
Edwards County 62, Cisne 49
Grayville 74, Gallatin County 70
Intercity Tournament
Bloomington Central Catholic 54, Normal West 50
Johnsburg Tournament
Crystal Lake South 55, Guerin 31
Grayslake North 86, North Chicago JV 60
Lakes Community 41, Johnsburg 34
Richmond-Burton 58, Wauconda 49
Joliet West Tournament
Crete-Monee 81, Seton Academy 66
Joliet West 77, Plainfield South 42
Plainfield North 74, Thornridge 57
Rich South 67, Tinley Park 38
Lawrence County Capital Classic
Lawrenceville 80, Fairfield 46
Salem 62, Fairfield 55
Teutopolis 64, Olney 40
Teutopolis 70, Mt. Carmel 48
Lincoln High School Tournament
Champaign Centennial 63, Cahokia 48
Danville 62, Mahomet-Seymour 48
Lincoln 41, Morton 26
Lisle Tournament
Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 69, Hinckley-Big Rock 62
Maine West Tournament
Maine South 60, Libertyville 41
Maine West 72, Prosser 50
Manteno Tournament
Beecher 35, Grant Park 31
Fisher 60, Armstrong 50
Paxton-Buckley-Loda 73, Downs Tri-Valley 66
Peotone 49, Manteno 25
Marion Tournament
Marian Catholic (Chicago Heights) 86, Bloomington 48
Marmion Invitational
Homewood-Flossmoor 64, Hillcrest 60
Mt. Pulaski Tourney
Buffalo Tri-City 66, Springfield Calvary 57
Illini Central 75, Decatur Christian 31
Mt. Pulaski 69, Moweaqua Central A&M 56
Mulberry Grove Tournament
Patoka 73, Palestine-Hutsonville 60
Sandoval 71, Mount Olive 61
Mundelein Tournament
Fremd 50, Elk Grove 27
Warren 78, Mundelein 38
Nokomis Tournament
Bethalto Civic Memorial 68, Taylorville 52
Triad 62, Nokomis 47
OHS Dean Riley Tournament
Marengo 56, Yorkville 42
Metamora 69, Marengo 46
Ottawa 78, Oak Forest 72
Pontiac 62, Chicago (Noble Street Charter/ Muchin) 30
Yorkville 58, Streator 26
Olivet Nazarene Tournament
Bradley-Bourbonnais 75, Kankakee 41
Kankakee (McNamara) 63, Herscher 58
Oregon Tournament
Byron 60, Sterling Newman 56
Oregon 46, St. Bede 42
Rockford Christian 69, Morrison 45
Rockford Christian Life 61, West Carroll 43
Orion Tournament
Fulton 57, Erie 37
Monmouth-Roseville 47, Princeton 45
Orion 63, Rock Island Alleman 49
Sherrard 46, Aledo (Mercer County) 44
Ottawa Tournament
Oak Forest 49, Pontiac 47
Palatine Tournament
Algonquin (Jacobs) 60, Palatine 46
Waubonsie Valley 52, Rolling Meadows 51
Peoria Heights Invite Tournament
Peoria Heights 83, Peoria Christian 76
Quest Academy 52, Deer Creek-Mackinaw 29
Pittsfield Tournament
Illini West (Carthage) 80, Lovejoy 52
Jacksonville Routt 47, Barry (Western) 31
Liberty 66, Payson Seymour 55
Pittsfield 43, Macomb 36
Quincy Thanksgiving Tournament
Chicago Marshall 62, Chicago (Carver Military) 46
Quincy 62, Urbana 50
Reavis Invitational
Evergreen Park 51, Kennedy 44
Wheaton North 54, Reavis 44
Ridgewood Tournament
Riverdale 55, Abingdon 51
Riverside-Brookfield Tournament
Oak Park River Forest 55, St. Laurence 37
Riverside-Brookfield 63, Lake Park 47
Rock Island Tournament
Bogan 87, South Shore 32
Rock Island 69, Aurora (West Aurora) 37
Rockford Tournament
Dunbar 62, Belvidere 42
Farragut 57, Rockford Guilford 32
Farragut 54, South Elgin 35
Hyde Park 69, Rockford East 59
Hyde Park 62, Belvidere 42
Indpls Pike, Ind. 64, Larkin 61
Rockford East 83, Dunbar 77, OT
South Elgin 52, Freeport 42
ROWVA Tournament
Henry 73, DePue 36
Monmouth United 46, Galva 39
Oneida (ROWVA) 79, Biggsville West Central 52
Seneca Tournament
Illiana Christian 60, Seneca 34
Mendota 70, Hall 56
Reed-Custer 97, Ottawa Marquette 79
Somonauk 55, St. Anne 42
Southeastern Suns Classic Tournament
Hamilton (West Hancock) 65, Rushville-Industry 58
Mendon Unity 48, Augusta Southeastern 34
Springfield Lanphier Tournament
Champaign Central 48, North Chicago 42
Christian Brothers College, Mo. 79, Springfield Lanphier 73
Pekin 35, Brooks Academy 32
Peoria Manual 68, East St. Louis 54
St. Anthony Tournament
Breese Central 73, Robinson 44
Effingham 62, Effingham St. Anthony 52
Mattoon 57, Mt. Zion 39
St. Benedict Tournament
Chicago (Clark) 66, Chicago (Noble Street Charter/Pritzker) 38
Chicago (Noble Street Charter/Johnson) 57, Chicago (Noble Street Charter/Rauner) 23
St. Benedict 62, Waldorf 54
Waldorf 65, Chicago (Noble Street Charter/Rauner) 55
St. Charles East Tournament
Aurora (East) 48, Schaumburg 38
Downers South 74, St. Charles North 58
Metea Valley 58, Plainfield East 51
Naperville Central 58, Oswego 44
Westchester St. Joseph 67, St. Charles East 52
St. Viator Tournament
Conant 59, St. Viator 48
Highland Park 42, Prospect 31
Sycamore-Strombom Tournament
Burlington Central 54, Sycamore 42
Newark 73, Rochelle 57
Rockford Jefferson 75, Hampshire 66
Sandwich 64, Dundee-Crown 38
Tournament of Champions
Genoa (Genoa-Kingston) 51, Arkansas Baptist, Ark. 6
Kewanee 56, Genoa (Genoa-Kingston) 54
Proviso East 73, Riverview Gardens, Mo. 63
Tri-County Tournament
Urbana University 60, Georgetown-Ridge Farm 58
Urbana University 57, Villa Grove 48
Vienna Tournament
Eldorado 63, Century 29
Massac County 63, Vienna 37
Mounds Meridian 62, Carrier Mills 53
Wally Keller Invitational
Annawan 63, Bureau Valley 44
Elmwood 74, Midland 43
Putnam County 63, Wethersfield 28
Waterloo Tournament
Belleville (Althoff Catholic) 81, O’Fallon 66
Carbondale 64, Highland 51
Edwardsville 73, Waterloo 41
West Chicago Tournament
Chicago (Solorio Academy) 57, Elgin 56
Holy Trinity 69, Douglass 52
West Chicago 57, Schurz 43
Westminster Tournament
Harvest Christian Academy 66, Alden-Hebron 46
Indian Creek 54, Luther North 37
Westminster Christian 50, St. Edward 47
Wheaton Academy Tournament
Downers North 55, Streamwood 44
WJOL Tournament
Joliet Central 55, Plainfield Central 42
Lockport 57, Lemont 50
Minooka 46, Providence 33